Термін «безвіз» багато хто розуміє неправильно – експерт

373
Рішення Європейського парламенту щодо України означає не зовсім повноцінний безвізовий режим, на який багато хто очікує. Під терміном «безвіз» юридична практика ЄС має на увазі те, що країна приєднується до Шенгенської угоди. Це пояснив політолог-міжнародник Антон Кучухідзе, оцінюючи надання безвізового режиму для українських громадян.

«Справжній та повноцінний безвіз буде, якщо Україна стане частиною Шенгену, тоді відкриються всі кордони. Але зараз Україна отримує візову лібералізацію, так зване пом’якшення візового режиму», – зазначив у коментарі Слову і Ділу експерт, підкресливши, що пом’якшення буде досить умовним.
«Той пакет документів, який раніше українські громадяни подавали в консульство для підтвердження грошей на рахунках, броні готелю, мети візиту, потрібно буде мати при собі. Те, що змінюється принципово – не буде візового збору у розмірі 35 євро. Всі документи краще мати при собі, оскільки питання можуть бути на кордоні, особливо з огляду на міграційну кризу, яка триває в ЄС, і того що немає єдиної позиції з багатьох питань», – пояснив фахівець.
Він додав, що є ще один технічно важливий аспект. Зокрема, візова лібералізація стосується тільки громадян, які мають біометричні паспорти.
«За 2016 рік короткострокові візи були видані більше, ніж одному мільйону громадян. Логічне запитання: скільки з цих людей мають біометричний паспорт? Ті, у кого звичайні паспорти, повинні йти в консульства та займатись оформленням», – наголосив політолог.
 
«Лібералізація, якщо вона буде прийнята, стосується тільки власників біометричних паспортів. Так було в Молдові, так зараз є в Грузії. Такі правила. Тільки біометричний паспорт дає право користуватися цією преференцією. Всі інші – в звичайному порядку», – зауважив Кучухідзе.
Крім того, він підкреслив, що слід усвідомлювати й інший аспект. Так, у кінці лютого Рада ЄС остаточно затвердила механізм припинення візової лібералізації, в якому зазначила три критерії.
«Наприклад, якщо буде виявлено дуже високий рівень нелегальної міграції, і якщо рівень співпраці з ЄС по поверненню нелегалів буде недостатнім, ЄС залишає за собою право в будь-який час припинити лібералізацію візового режиму, і всі тоді їздитимуть в загальному порядку, як це було раніше», – підсумував експерт.

Коментарi

Коментарiв