Протести 26 березня означають кінець Росії як болота – Шевцова

210

Протести 26 березня в Росії стали шоком не тільки для Кремля, але і сюрпризом для фахівців і соціологів, і навіть для самого суспільства. Про що можуть свідчити ці мітинги – під час Київського форуму з безпеки розповіла російський політолог Лілія Шевцова.

«26 березня було більш цікавим, ніж події 2011-2012 років, які я теж пам’ятаю, у яких я теж брала участь. Ті події були грою хом’ячків, міського шару у великих містах, здебільшого у Москві, людей системи, людей, які в принципі не хотіли нічим ризикувати. Так, вони сиділи в кафе, грали на комп’ютерах, думали про те, як облагородити цю систему самодержавства, зробити її краще», – зазначила експерт.
«Символом цього протесту була Ксенія Собчак. Давайте зробимо систему краще, не будемо проти влади, а тільки спробуємо її змінити за допомогою виборів і за допомогою того, що владу зробимо такою поступливою, симпатичною і милою. Це був системний протест людей, які вірили в цю систему. Він зник, він повинен був зникнути. І цей протест показав, що цю систему за рахунок облагороджування, за рахунок фарбування стайні змінити не можна», – розповіла Шевцова, передає Апостроф.
Протести ж 26 березня – це щось інше, переконує вона.
«Це мені нагадує кінець 1980-х років, коли радянські громадяни, радянська молодь, радянська інтелігенція раптом почали збиратися в купки і виходити на вулиці. Поки ще не опозиція, а як сила дисента, як сила, якій не подобалася реальність, епоха, повітря. Ці люди хотіли сказати: «Нас нудить від вас». Ті люди, які 26 березня вийшли в провінції, в Пітері, в Томську, Єкатеринбурзі, Москві, молоді, старі, молодь, тінейджери – не знаю, чи всі вони читали російську конституцію в 14-15 років, але їх нудило», – підкреслила політолог.
За її словами, їх не нудило від Мєдвєдєва, їх нудило від школи, від дурості, яку вони чули по телебаченню чи по радіо, якщо слухали колись. Вони просто хотіли іншої атмосфери, вирватися з комори.
«Це подія не політичної опозиції, це подія, яка означає дуже серйозну межу, кінець Росії як болота. Це означає, що Москва і провінція ситі по горло цими людьми нагорі і цією атмосферою. Це набагато більше, ніж антипутінізм або антимедведизм. Це може призвести набагато більш серйозну хвилю. Хвилю, яка означатиме: ми не готові жити в такій країні», – запевнила фахівець.
«Це дуже серйозно, але від моменту дисента до моменту кристалізації опозиції, до появи нової політичної сили може пройти рік, два, три, п’ять, десять. Можливо, ці тінейджери постаріють, увійдуть до системи, стануть системними людьми, як покоління 1968 року стало чиновниками французького уряду. А можливо, і ні», – підсумувала експерт.

Коментарi

Коментарiв