Наша правоохоронна система – за крок від грандіозного фіаско – політолог

418
Політичний експерт Олександр Радчук

На початку травня Інтерпол оголосив про зняття з розшуку колишнього президента Віктора Януковича, його сина Олександра і ще кількох чиновників тієї епохи. Відтепер ГПУ залишилася сам на сам із необхідністю пошуку доказів провини колишніх чиновників. Таку думку висловив політичний експерт Олександр Радчук.

«У 2014 році Порошенко заявив, що в базі розшуку Інтерполу перебувають 27 колишніх соратників Януковича, пізніше в ГПУ повідомили про 22 таких чиновників. Тепер і зовсім в Інтерполі зняли низку персон з розшуку. Інтриги додає той факт, що рішення Інтерполу ухвалене напередодні початку розгляду в Оболонському райсуді Києва справи про держзраду екс-президента», – зазначив політолог.

Він нагадав, що згідно з правилами Інтерполу особу, стосовно якої не обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою, не може бути оголошено в міжнародний розшук.

«ГПУ, звичайно, планує оскаржувати це рішення та паралельно вносити зміни в законодавство з урахуванням вимог Інтерполу. Але згадуючи заяву Луценка про те, що його мета в ГПУ – розслідування злочинів, скоєних режимом Януковича та покарання винних, – виглядає, що ситуація зайшла в глухий кут. Підозра в зраді та посяганні на територіальну цілісність Януковичу не було вручено належним чином, а сам він використовує судові засідання швидше як майданчик для піару», – підкреслив у коментарі Слову і Ділу експерт.

Водночас, додав він, Янукович і Ко чинять опір та намагаються виправдатися в міжнародних судах, зокрема, в Європейському суді з прав людини.

На переконання Радчука, сценарії розвитку подій в таких обставинах можуть бути непередбачуваними, а всі дані обставини породжують недовіру суспільства до дій влади.

«Якщо Інтерпол вже не шукає Януковича і Ко, то як пояснити українцям сенс їх заочного засудження? Буде виглядати так, що судові процеси по Skype навмисне придумали для того, щоб в дійсності не карати винних», – стверджує він.

Також він висловив думку, що рішення Інтерполу та дії влади породжують конспірологічні теорії «змови», настрій «зради» в суспільстві.

«Є питання до роботи самої ГПУ. По-друге, чимало ризиків «повзучого реваншу» тягне слабо реформована судова система. Рішення Інтерполу – лише один з перших сигналів того, що з українською судовою системою треба щось негайно робити. Оскільки три роки – достатній час для того, щоб створити всі законодавчі умови для реформування судової системи та поновлення суддівського корпусу. По-третє, рішення Інтерполу завдає чималої шкоди міжнародному іміджу України», –  підкреслив політолог.

За його словами, рішення Інтерполу важливе й тим, що після нього в очах світової спільноти покарання винних у подіях на Майдані – лише місцеві «розбірки».

«Замість цього у екс-президента Януковича і його поплічників відкриваються чудові перспективи: на тлі чергової політичної кризи вони можуть (навіть не особисто) повернутися в новому амплуа, а згодом – за допомогою нереформованої судової системи – взагалі зняти з себе будь-які звинувачення», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв