«Нормандська четвірка» і США: що допоможе «реанімувати» мирні переговори

417
Політичний експерт Олександр Радчук

В останні кілька місяців переговори щодо урегулювання ситуації на Донбасі поставлені на паузу, проте незабаром процес може активізуватися в зв’язку з важливими подіями у внутрішній політиці основних зацікавлених сторін. Такий прогноз зробив політичний експерт Олександр Радчук.

«Новим президентом Франції став Еммануель Макрон – прихильник єдиної Європи та потенційний союзник німецького канцлера Анґели Меркель в мирних переговорах по ситуації на Сході України. Поки незрозуміло, якими будуть його кроки, але не виключено, що діалог з РФ може погіршитися», – зауважив політолог.

За його словами, динаміки активізації мирного діалогу додадуть майбутні вибори в Німеччині та президентські вибори в РФ навесні 2018 року.

«РФ конче потрібно показати чергові «перемоги» на зовнішньополітичному фронті, а канцлеру ФРН – продемонструвати реальні результати по досягненню миру в Україні ще до осені цього року», – зазначив у коментарі Слову і Ділу Радчук.

Також він спрогнозував, що ситуацію педалюватиме й адміністрація Білого дому.

«Трамп все ще не визначився щодо того, як вести діалог з РФ. На ситуацію впливають звинувачення на адресу його команди у зв’язках з РФ в ході виборів і розслідування ФБР. З огляду на те, що ситуацію погіршує протистояння в Сенаті – цю проблему Білому дому потрібно нейтралізувати якомога швидше. Тим більше що вже почали з’являтися припущення про імпічмент президента США», – зауважив експерт.

На його переконання, іще одним важливим фактором ймовірної зміни формату мирних переговорів є новина про отримання Україною безвізового режиму з ЄС, а «це означає, що в ЄС усвідомлюють всі міграційні ризики в разі продовження конфлікту на Сході України».

Як стверджує політолог, частково реанімація «нормандського формату» пов’язана із заявами про приєднання США до переговорного процесу.

«На практиці приєднання до «нормандського формату» ще якоїсь із країн означатиме появу нового майданчика для переговорів. Єдине, що залишиться незмінним, – це порядок денний переговорів – встановлення миру на Донбасі», – пояснив автор.

«Завдяки зміні «нормандського формату» Україна може отримати шанс розширити перелік питань для врегулювання конфлікту на Донбасі. Можливо, це призведе до фундаментального перегляду «Мінська», а до списку питань додасться Крим», – підкреслив Радчук.

Він також висловив думку, що докладніше про реанімацію формату мирних переговорів може стати відомо в липні, під час саміту G20 в Німеччині.

«На саміті G20 може відбутися зустріч Путіна з Трампом. Але успіх нового формату переговорів залежатиме від багатьох інших факторів, оскільки під час зустрічі будуть обговорюватися і питання по Сирії, Китаю, КНДР», – пише політолог.

Згідно з його прогнозом, навіть якщо США не підуть на зближення з РФ, адміністрація Білого дому може стати каталізатором компромісних рішень в рамках нового формату мирних переговорів, які призведуть до істотних поступок Кремлю.

Водночас, додав фахівець, Кремль готує сценарій подальшого тліючого конфлікту на Донбасі, якщо так і не вдасться домовитися про новий порядок денний мирних переговорів.

«Події можуть розвиватися по «придністровському» сценарію, або за прикладом подій в Грузії з осетино-абхазьким конфліктом. Можливою є як ескалація, так і поступова інкорпорація «ДНР» і «ЛНР» Росією в статусі невизнаних квазідержавних утворень», – підсумував аналітик.

Коментарi

Коментарiв