Без різких і хворобливих реформ Україна не матиме грошей на пенсії і пільги – експерт

522
Експерт переконаний, що без різких реформ Україна матиме серйозні проблеми з пенсіями

У найближче десятиліття на пенсію підуть 6,7 мільйона українців, а їм на зміну на робочі місця прийдуть всього лише 4,3 мільйона. Про це розповів аналітик Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич.

«Замість 25,5 млн українців, які теоретично можуть працювати в країні, таких стане 22,8 млн. При цьому кількість пенсіонерів збільшиться з нинішніх 11,9338 мільйонів чоловік до приблизно 16 мільйонів. Це мінімальна кількість, якщо врахувати, що покоління, яке йде на пенсію, зменшиться (смертність є смертність) на 7% за 10 років, а з пенсіонерів, яким сьогодні 60+, за той же проміжок часу помре 30%. Реальна кількість пенсіонерів, швидше за все, через 10 років буде більше, але будемо в оцінці навантаження орієнтуватися на мінімум», – підкреслив фахівець.

Він нагадав, що сьогодні за межами України працює 5 мільйонів українців – таку цифру наводить служба зайнятості. Міжнародні організації подають набагато більшу цифру – ще в 2013 році МОМ та всесвітній банк оцінювали кількість українських заробітчан в 6,5-8 мільйонів.

Також є ті, хто отримує заробітну плату «в конверті» – таких, за даними соціологічного дослідження Українського інституту майбутнього у листопаді 2016 року було не менше як 37%.

«Якщо тверезо оцінювати масштаби міграції, то стає очевидною неспроможність казки про «виведення зарплат з тіні» як панацеї від усіх бід. За оптимістичним сценарієм, «тіньовий резерв» становить від 8 до 9 мільйонів», – стверджує Тишкевич у статті для Хвилі.

За його словами, у реальності, якщо відкинути дані по ОРДЛО і взяти реальні цифри міграції в 8 і більше мільйонів (одна тільки Польща видала 2 мільйони дозволів на роботу в 2015-2016 роках), то «тіньовий резерв» становить всього лише 5-6 мільйонів працездатного населення. З якого частина інваліди, частина домогосподарки. Однак навіть якщо всі вони вийдуть на роботу і будуть платити податки, сьогоднішнє співвідношення працівник / пенсіонер буде далеко від оптимального 2/1, а в 2027 році за найоптимістичніших розрахунках працівників (з усіма припущеннями) буде менше, ніж пенсіонерів.

«Це ситуація, коли країна, без різких і хворобливих реформ НІКОЛИ не буде мати грошей на пенсії, адже виплати людям похилого віку формуються з податків працівників», – наголосив експерт.

Крім того, він зазначив, що проблемною в Україні є також ситуація з пільгами.

«В Україні за станом на березень 2017 року було, не багато не мало, 18 710 363 пільговика. Всього особистих справ на обліку в єдиному реєстрі громадян, які мають права на пільги, – 10 152 057. Різниця пояснюється просто – деякі громадяни мають право відразу на кілька типів пільг (тобто враховуються, наприклад, як постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС і, наприклад, ветерани праці)».

Як розповів аналітик, фінансування всього цього свята подарунків від держави йде з державного бюджету – податків, які платять ті деякі офіційно оформлені працівники і підприємці.

«Теоретично пільги теж повинні фінансуватися з ЄСВ. Але, як ви розумієте, якщо соціального внеску не вистачає на сплату пенсій, то свято для 18 мільйонів пільговиків йде з інших джерел: або вилучається з економіки, або позичається під виглядом «на реформи», – розповів фахівець.

На його думку, ця система не просто нестійка – вона може впасти в будь-який момент. Що, до речі, і відбувається сьогодні – держава не в змозі оплачувати всі належні за законом пільги. Навіть виплати йдуть виходячи з наявності коштів, а не прописаних у законодавстві норм. Люди подають до суду і, природно, виграють. Але на виплату коштів за судовими рішеннями у держави немає грошей.

«Скоро грошей не буде зовсім – адже їх можна забрати тільки з економіки, у працівників. Варіант з кредитами є лише відстрочкою моменту, коли улюблена країна влаштує гоп-стоп для працюючих громадян з метою витрусити трохи грошових знаків для пільговиків і виплат за позиками», – запевнив Тишкевич.

На його переконання, коли система руйнується, необхідно її терміново міняти або відійти подалі, щоб на руїнах побудувати нове: «Перший варіант – жорсткі реформи й урізування всіх виплат (незважаючи на обурені крики, сльози знедолених, пільгові майдани і так далі), щоб залишити підтримку лише тим, хто не може забезпечити себе сам за станом здоров’я. Другий варіант – оголошення дефолту і після «обнулення рахунків» створення нової системи, де пільговому бенкету місця не буде».

Коментарi

Коментарiв