Експерт: Земельна реформа не має бути легалізацією скуповування землі за безцінь

582
Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала

Питання земельної реформи – це питання інструментарію. Якої мети хочуть досягти ті, хто цю реформу просуває з урахуванням вимог МВФ, – ось що є ключовим моментом. Однак аби реалізовувати реформу насамперед слід розуміти її кінцеву мету і наслідки в наших умовах. Про це розповів директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, коментуючи інформацію про те, що земельна реформа має бути погоджена уже до кінця червня.

«Ми не знаємо кінцевого варіанту реформи. Він може бути «гібридним». Однозначно в нинішній ситуації історія вчить, що люди зазвичай купують землю, але не продають. Її вартість зараз, безумовно, менша за реальну. Тим, хто куплятиме, – це вигідно, а ті, хто планує продавати, матимуть проблеми», – зауважив фахівець.

За його словами, якщо не буде можливості розібратися з існуючим сьогодні «сірим» і «чорним» ринком землі, сенсу в реформі немає.

«Уже дуже багато землі віддано. Потрібно провести земельну реформу таким чином, щоб вона не стала легалізацією того, що свого часу робили незаконно. Свого часу влада фактично безкоштовно роздавала землю, що було великою помилкою. Ми кажемо – ринок землі, але ж ніхто ту землю не купляв. Тому є ті, хто хоче працювати на землі, але не має змоги. Для них потрібно створити умови. А є ті, які не хочуть працювати, але диктують свої умови», – наголосив у коментарі Слову і Ділу політолог.

«Однозначно зараз краще купувати, а не продавати. Держава має запропонувати хоча б відносно нормальну ціну сільгоспземель тим, хто хоче накопичити певний земельний фонд. Потрібно розуміти, скільки землі контролюватиме держава, здаючи в оренду, а скільки піде в приватну власність», – підсумував експерт.

Коментарi

Коментарiв