Марина Данилюк: Як Україна може зганьбитися з корупцією, запросивши ІКЕА

509
Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

Перед тим, як ІКЕА в Україну запрошувати, локальним чиновникам варто почитати мемуари колишнього топ-менеджера російського відділення Леннарта Дальгрена. Щоби обійшлося з мінімальною кількість пропозицій «а ви заплатіть нам», «а зробіть пожертвування на дитячий спорт, тоді дамо дозволи на вирубку лісу», «а ви іноземець і це ви украли фен із готелю».

Знову ж таки ІКЕА – це приклад не лише непримиренної позиції проти корупції, а й компанія для якої імідж і репутація не пусті слова.

У Дальгрена є цікавий епізод. Компанія ІКЕА проводила переговори щодо купівлі земельної ділянки під магазин на півдні Москви. Земля в 30-хх роках належала КГБ, але нинішній власник сказав, що про це йому не відомо. Тим не менше, в Стокгольмі уже був скандал. Бо хтось із членів правління прочитав у британській газеті матеріал, що ІКЕА збирається будувати гіпермаркет на місці поховань жертв сталінських репресій. Дальгрен натиснув на Іванова, власника ділянки, аби той сказав правду, чи є там поховання. А також відправив помічників допитувати людей із будинків поруч: що вони знають про поховання, де саме розташовані могили. «уединенный, лесистый и очень живописный уголок», – сказали обидва джерела.

Як тільки Дальгрен повернувся зі Швеції, він пішов шукати ті могили. Це були невеликі горбики із кущиками і деревами. Без табличок, хрестів, пам’ятних знаків. Топ-менеджера колотило від страху, оскільки все це могли бути родичі нині живих москвичів, однак нікого не турбували ті смерті. Друге – раніше про сталінські репресії він читав лише у книжках, а тут на місці бурхлива уява домалювала подробиці нічних розстрілів і братських поховань.

Центральний офіс турбувала репутація компанії, тому вони натиснули на московську владу, аби та надала точні схемі розташування сталінських могильників. Виявилось перше таке знаходилось за 2 кілометри від майбутнього магазину ІКЕА. Аби втішити інвесторів московська влада також дала офіційний документ із повною розміткою могил в лісах та припискою, що усе це «наследие преступного периода в истори России». Це був перший такий папірець в колекції ІКЕА.

Джерело: Марина Данилюк-Ярмолаєва

Коментарi

Коментарiв