Лариса Ніцой: Українцям гаплик, якщо Рада ухвалить зареєстровані закони про освіту, мову й нацменшини

8152
Українська письменниця Лариса Ніцой

Друзі, законопроект про освіту 3491-д, і законопроект про мову 5670-д, (їхні статті про мову освіти та статус української мови, які обурили активістів) – то все дитячий лєпєт. Точніше, це все два пазлики третього законопроекту про меншини, який тихенько був зареєстрований у ВРУ ще 12 квітня і там теж є стаття мова освіти меншин. Ото під мови меншин все і прописується в навколишніх українських законах. Ото під цю статтю законопроекту про меншини і танцюють інші законопроекти.

Я не знаю, як пережити ці законопроекти. Якщо їх приймуть – українцям гаплик. Мені вже двічі було зле. Мій чоловік на мене свариться. Він каже, щоб я припинила читати ті законопроекти, бо я заганяю себе в могилу. Він каже, що українці як жерли, так і жеруть, як ходили на роботу, так і ходять, як були зайняті своїм, так і є, (яка ще там мова освіти?), а родині буде горе. Я відповідаю, що то не я себе заганяю, то автори законопроектів мене заганяють… Я на повному серйозі. Якщо що, знайте, хто винен. Ще один такий законопроект – і …

Так от. Беріть корвалол, валідол, що там у кого є яка байда, хряпніть, або тримайте напоготові і тільки тоді сідайте читати далі.

Отже, в усіх зазначених законопроектах звертаємо особливу увагу на мову освіти українців і меншин, бо за цим стоїть питання чи взагалі існуватиме Україна як Україна. Я вважаю, що освіта – це найголовніше, найстратегічніше, що взагалі є в Україні.

Щоб зрозуміти всю глибину нашої з вами трагедії та глибину катастрофи з нашими політиками і «громадськістю», які «дбають» про інтереси українців, які туплять настільки, що й досі не зрозуміли: суспільство давно дозріло і хоче бачити українську Україну – даю вам текст про освіту українських меншин, однак даю не сам, а в порівнянні з польським текстом про освіту польських меншини. У Польщі, так само як в Україні є закон про Польську мову і Закон про польські меншини, точнісінько як у нас, однак спільного в цих законів тільки назви.

У законі про польські меншини є стаття про освіту меншин. І в законопроекті про українські меншини є стаття про освіту меншин.

У ПОЛЬСЬКОМУ законі – освіті меншин присвячується ОДНЕ РЕЧЕННЯ. В УКРАЇНСЬКОМУ законі – освіті меншин присвячується ДВІ СТОРІНКИ.

У польському законі йдеться про «соціальну інтеграцію» меншин. В українському законі про інтеграцію меншини не йдеться зовсім, натомість в іншому законі 5670-д є стаття про «інтеграцію» українців: «статус української мови, як державної, не може звужувати мовні права і потреби меншин».

У ПОЛЬСЬКОМУ законі МЕНШИНАМ гарантується ВИВЧЕННЯ МОВИ меншини, ІСТОРІЇ та КУЛЬТУРИ меншини (3 уроки на тиждень).

В УКРАЇНСЬКОМУ законі МЕНШИНАМ гарантується ВСЕ: навчання та виховання мовами меншин у садках, у школах: початковій, середній, старшій. А також вивчення мови меншини у професійних закладах освіти та вишах для подальшої професійної діяльності. Якщо біля дітей меншини немає школи з навчанням мови меншини, то держава повинна забезпечити безкоштовний довіз дітей меншини до школи з навчанням мовою меншини.

Зазначається, що меншини можуть навчатися своєю мовою в школах у місцях КОМПАКТНОГО ПРОЖИВАННЯ, однак за іронією долі, десь таки «загубилося» пояснення, а що це за місця компактного проживання? Це будинок, у якому живе 5 сімей меншини, це село чи місто? І який у відсотках повинен бути такий компакт?

А також вводиться ще одна цікава одиниця виміру: меншини будуть навчатися мовою меншини «за умови, що таке бажання у місці компактного проживання виявила кількість осіб, ДОСТАТНЯ для можливості його задоволення». Достатня – це скільки?

Подаю вам тексти статті про освіту обох Законів про меншини, Польського і Українського. Український законопроект про меншини зареєстрований під номером 6348.

Ці законопроекти готує Міністерство освіти, депутати з комітету освіти, депутати з комітету культури, «громадськість».

Під цим законопроектом підписалися народні депутати

Подоляк Ірина Ігорівна, Сироїд Оксана Іванівна, Гопко Ганна Миколаївна, Сотник Олена Сергіївна, Юринець Оксана Василівна, Артюшенко Ігор Андрійович, Зубач Любомир Львович, Рибчинський Євген Юрійович, Єднак Остап Володимирович, Васюник Ігор Васильович, Луценко Ігор Вікторович, Семенуха Роман Сергійович, Крулько Іван Іванович, Шкрум Альона Іванівна, Тарасюк Борис Іванович, Войціцька Вікторія Михайлівна, Ємець Леонід Олександрович.

Який мій прогноз. Все це буде проголосовано, якщо не втрутяться українці. Чи втрутяться українці? Не знаю. З тієї причини, а хто з українців про це знає і розуміє, що їх здали? Знають жменька моїх ФБ-прихильників, зброя яких уподобайки чи гнівні смайлики…

Гаразд, жменько, давайте хоч щось робити. Давайте піднімати депутатів особисто кожного і питати, щО ОТО ВСЕ ТАКЕ ? Вони ЧИТАЛИ оте, під чим підписалися? І якщо читали, то чи знають про РІШЕННЯ Конституційного суду про те, що навчання в Україні здійснюється тільки українською мовою, а мови меншин – вивчаються.

Подоляк і громадськість чіпати бєсполєзДНО. Не тратьте сили, я вже спробувала. Гопко мене слухати відмовилася, там на варті громадськість стоїть. Спробуйте інших.

п.с. п.с. Виявляється, за ФБ-правилами ваш сердитий смайлик означає, що Ви сердитеся НА МЕНЕ за допис.

Джерело: Лариса Ніцой

Коментарi

Коментарiв