«Зелений» тариф на електроенергію: користь для України

523
Наскільки зручне та можливе використання "зеленого" тарифу в Україні?

Заможні країни можуть вибирати в енергетиці з різних опцій, що їм розвивати, водночас бідні змушені брати те, що можна використати. Про це розповів директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич, оцінюючи механізм «зелених» тарифів на електроенергію.

«Зелений» тариф зазвичай суттєво вищий, аніж тарифи на електроенергію, що виробляється іншими видами генерації. Наприклад, якщо брати сонце та ядерну генерацію, то різниця майже в десять разів. З іншими видами генерації різниця трохи менша. Завдання «зеленого» тарифу – стимулювати розвиток об’єктів відновлюваної генерації», – пояснив енергетик.

Як він зауважив, якщо є кошти, технічні можливості побудувати в особистому домогосподарстві якийсь об’єкт, зібрати необхідні документи, щоб отримати «зелений» тариф для власного домогосподарства, тоді можна буде заощаджувати, хіба що користуючись енергією вітру або сонця.

«У будь-якому разі буде приєднання до енергосистеми України, а от надлишки електроенергії за умови реалізації низки технічних заходів, що є досить дорогими, потім можна продавати за «зеленим» тарифом. Тут буде економія. Щодо великих промислових об’єктів, то це бізнес», – підкреслив Марунич у коментарі Слову і Ділу.

Також він додав, що за умов «зелених» тарифів, які діяли до 2015 року, точка окупності великих об’єктів вітряної та сонячної генерації випадала на 10 років.

«Усе індивідуально, однак у середньому за 10 років проект мав би окупитися та заробляти якісь кошти. Але спочатку це величезне вкладення, бо всі об’єкти недешеві, підключення коштує дорого. Окупність залежить не стільки від тарифів, скільки від встановлених потужностей та безлічі інших факторів», – зазначив фахівець.

Крім того, він пояснив, що багато хто критикував український «зелений» тариф через те, що він був завищений порівняно з європейськими.

«Якщо порівняти з Німеччиною, яка є лідером в Європі із впровадження зелених потужностей, то там потрібно дивитися не просто на те, яким був тариф, а на те, як він співвідносився з обсягом встановлених потужностей. Тому що логіка «зеленого» тарифу – стимулювати розвиток. Зараз влада фактично звела це до мінімуму, тому що обсяги встановлених потужностей досить високі. Вже немає сенсу стимулювати виробників», – наголосив експерт.

За його словами, Україна мала пройти такий самий шлях – спочатку високий тариф, а потім поступове зниження.

«Нині уже все пішло не так. Темпи введення в експлуатацію потужностей різко впали. На жаль, відновлювальну енергетику відносно безпроблемно для економіки можуть собі дозволити лише заможні країни», – підсумував спеціаліст.

Коментарi

Коментарiв