Українські ГО просять ЄС пояснити зміну курсу щодо антикорупційних судів

373
В Україні просять допомоги щодо антикорупційних судів у ЄС

Десять громадських організацій і рухів публічно звернулися до Європейського Союзу з проханням пояснити зміну курсу щодо антикорупційних судів, озвучену президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером. Про це ідеться у заяві громадськості, оприлюдненій 14 липня.

Громадські експерти назвали ідею про антикорупційні палати у судах першої інстанції «хибним кроком, який поглибить існуючу проблему саботажу та упередженого розгляду справ щодо високопосадової корупції».

«Ми наголошуємо, що створення Вищого антикорупційного суду України як суду першої інстанції є найефективнішим способом забезпечення швидкого, незалежного та правосудного розгляду кримінальних справ корумпованих високопосадовців. Ключовою умовою створення такого суду є запровадження на законодавчому рівні додаткових гарантій прозорого та незалежного добору суддів, що має проводитися спеціальною колегією, більшість якої складатимуть особи, рекомендовані міжнародними партнерами України та незалежні від будь-яких внутрішньоукраїнських груп інтересів чи впливів», – ідеться у повідомленні.

У своєму зверненні громадські активісти також зазначили, що що українська влада могла перекрутити слова Юнкера, а сама позиція, озвучена президентом Єврокомісії, «суперечить попереднім вимогам ЄС стосовно необхідності створення антикорупційного суду в Україні» і може бути «неоднозначно трактована українськими та міжнародними партнерами, які палко підтримували створення окремого антикорупційного суду».

Крім того, активісти нагадали, що створення незалежного антикорупційного суду вимагав єврокомісар Йоґанес Ґан, посол ЄС в України Хьюг Мінгареллі, та міжнародні донори, серед яких були експерти Представництва ЄС в Україні, Консультативної місії ЄС в Україні, Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, Координатора проектів ОБСЄ в Україні, тощо.

До слова, за підсумками саміту Україна-ЄС президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер заявив, що Європейський союз погодився на створення антикорупційної палати в Україні замість створення окремого суду.

У НАБУ заявили, що не бачать альтернативи створенню антикорупційного суду і вважають, що заява Юнкера є наслідком цілеспрямованої дезінформації стосовно європейських партнерів України.

Коментарi

Коментарiв